Emulgator E464 – czy jest bezpieczny?

Nazwa: Hydroksypropylometyloceluloza (HPMC) lub Hypromeloza
Symbol: E464
Grupa: Emulgator
Działanie/Funkcja: emulguje, stabilizuje, zagęszcza, żeluje, wypełnia, nośnik, środek poślizgowy, wzmacniacz piany, substancja błonotwórcza do pielęgnacji włosów i skóry

Szkodliwość, czy na pewno jest bezpieczny?

Substancja jest uznawana za nietoksyczną, a wyniki badań potwierdzają, że żadne znaczące ilości nie są wchłaniane przez przewód pokarmowy człowieka (co nie znaczy, że nic nie przenika). Nie mniej jednak spożycie substancji w nadmiarze może dawać reakcje alergiczne, wpływać na podrażnienie skóry i oczu.

Upoważnione instytucje uważają że hydroksypropylometyloceluloza jest bezpieczna jak składniki kosmetyczne w obecnych praktykach stosowania i koncentracji i że nie stwarza niebezpieczeństwa przy stosowaniu ogólnym.

Dopuszczalne dzienne spożycie nie zostało określone. Nie mniej jednak stosowanie substancji może dawać reakcje alergiczne, a także podrażniać skórę i oczy. HPMC jest związkiem  rozpuszczalnym w wodzie i może ulegać fermentacji w jelicie grubym. Większe stężenia mogą przyczynić się do powstawania problemów jelitowych takich jak: wzdęcia, biegunka i zaparcia.

Zastosowanie:

Przemysł spożywczy:
Na szeroką skalę hypromelazę stosuję się w przemyśle spożywczym głównie jako alternatywa dla żelatyny zwierzęcej w produktach dla wegan. Stanowi  także zamiennik glutenu w żywności bezglutenowej! Pomaga na uzyskanie miękkiego chleba bezglutenowego jednocześnie ograniczając procesy starzenia się podczas przechowywania. Stanowi dodatek do produktów spożywczych w celu zwiększenia wrażeń smakowych
Inne produkty zawierające HPMC: marynaty i sosy, zupy, jogurty, lody, polewy, lukier, mleko modyfikowane dla niemowląt, suszone owoce.

Przemysł farmaceutyczny:

Składnik na szeroką skalę wykorzystuje się w farmacji i jest stosowany jako krople do oczu, jak również składnik pomocniczy w lekach i suplementach diety. HPMC znajduje zastosowanie w: produkcji kapsułek, jako nośnik leku, środek powlekający, emulgator w maściach, środek do tabletkowania.

Przemysł kosmetyczny:

Dzięki swoim właściwościom zwiększającym pienienie hypromeloza (HPMC) jest szczególnie przydatne w układach środków powierzchniowo czynnych. Przyczyni się również do tworzenia struktury pęcherzyków, co prowadzi do bogatszej, trwalszej piany. Ta substancja ma względnie wysoką tolerancję zarówno dla soli, jak i alkoholu.

Inne:

HPMC znalazła zastosowanie w przemyśle budowlany przy produkcji zapraw cementowych, materiałów gipsowych, kitach i innych materiałach budowlanych, a także przy produkcji PCV, druku i barwieniu tekstyliów, produkcji atramentu i papieru.

 

Żródła:
1. http://pl.fengchengroup.net/excipients/popular-excipients/hydroxypropyl-methylcellulose-or-hypromellose.html
2. http://www.inchem.org/documents/jecfa/jecmono/v05je54.htm

 

Pasjonuję się zdrowym odżywianiem, naturalnymi metodami leczenia i wszystkim co integruje dobrą kondycję, samopoczucie, zdrowie i wygląd. Wyznaję zasadę, że im bliżej natury tym lepiej, a im mniej chemii tym zdrowiej.

 • Małgorzata
  8 czerwca 2021 at 19:45

  Witam.
  Ja też pasjonuję się zdrowym odżywianiem, naturalnymi metodami leczenia … wszystkim co naturalne. 2 lata temu musiałam obniżyć ciśnienie przed operacją. Kardiolog przepisał mi lek zawierający Inhibitor enzymu konwertującego angiotensynę. Jak wzystkie leki na nadcisnienie ma mnóstwo możliwych działań ubocznych.
  Moja córka od 2 lat studiuje zielarstwo. W porozumieniu ze swoimi wykładowczyniami wyprodukowała dla mnie kapsułki wypełnione TYLKO ziołami. Bardzo powoli schodziłam ze szkodliwej chemii – 3 miesiące. Od pół roku łyukam tylko zioła mojej córeczki. Ciśnienie dzisiaj 124/82.
  Można. Oczywiście !

  • Janusz
   6 sierpnia 2021 at 16:09

   Zazdroszczę.Pozdrawiam

 • Grażyna
  10 sierpnia 2021 at 19:38

  Do Pani Małgorzaty. Pani Małgorzato, czy mogłabym z Panią nawiązać kontakt? Chodzi mi o te tabletki , na zbicie cisnienia. Jezli tak , to proszę się odezwać na tej stronie. Gdyby wyraziła Pani zgodę na kontakt, podam Pani mój nr telefonu.
  Pozdrawiam, Grażyna

 • Barbara
  11 września 2021 at 18:57

  Barbara
  Ja rownież staram się zdrowo odżywiać. Mimo to walczę z nadciśnieniem . Bardzo prosiłabym Cię Małgosiu o ziołowe tabletki ,które wyprodukowała Twoja córka. Gdzie mogę je kupić, czy powinnam je zamówić u Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.*